2019 - to 5G i 4K .. cokolwiek to oznacza

Streaming trafił do naszych salonów, miejsc pracy, telefonów komórkowych i przestrzeni społecznościowych.

Dzisiejsi widzowie wymagają treści w wysokiej rozdzielczości i płynnego dostarczania filmów, bez względu na to, gdzie się znajdują i jakiego urządzenia używają. Wraz z rosnącą liczbą filmów dostarczanych na żywo, liderzy branży nadal ulepszają technologię przesyłania strumieniowego. Poniżej najlepsze udoskonalenia w transmisji na żywo, do obejrzenia w 2019 roku - wszystkie z nich polegają na minimalizowaniu opóźnień, maksymalizowaniu jakości i poprawianiu łączności.

 

Jak działa 5G

Dostawcy wdrażają piątą generację telefonii komórkowej w 2019 r., Znaną również jako 5G. Ten szybki standard ostatecznie zastąpi łączność 4G, której dzisiaj używamy. Cisco przewiduje, że ponad 202 urządzenia mobilne będą zdolne do 5G do 2022.

"Chociaż możesz myśleć, że 5G jest tylko trochę szybszy, trochę bardziej niezawodny i trochę nowszy, to w rzeczywistości coś więcej. To ogromny przełom, który zmieni sposób, w jaki urządzenia łączą się z Internetem, a co ważniejsze, ze sobą nawzajem. W rzeczywistości, gdy 5G pojawi się w ciągu najbliższych dwóch lat, zmieni wszystko, co używa połączenia bezprzewodowego; w tym momencie to prawie wszystko. "

Ale co oznacza szybkie łącze mobilne do przesyłania strumieniowego?

  • Niskie opóźnienie: Im szybsze pobieranie i wysyłanie, tym szybciej urządzenia mogą się komunikować. Podczas gdy ludzki czas reakcji wynosi więcej niż 200 milisekund, oczekuje się, że 5G będzie wysyłać i odbierać informacje w czasie 1 milisekundy lub mniej. Jeśli chodzi o przesyłanie strumieniowe, oznacza to, że obiekty cyfrowe będą mogły replikować interakcje w czasie rzeczywistym.
  • Zużycie energii: Poprawa zasięgu może pomóc zminimalizować zasoby obliczeniowe wymagane do oglądania wideo. 5G pozwoli widzom pozostać w kontakcie ze strumieniami na żywo w tradycyjnie słabych strefach usługowych - bez martwienia się o żywotność baterii.
  • Rozszerzone przypadki użycia: ulepszenia dotyczące połączeń pomagają usunąć przeszkody w korzystaniu z transmisji strumieniowej w szerokim zakresie aplikacji. Wideo na żywo leży teraz w zasięgu naszych rąk dzięki mobilnym i podłączonym urządzeniom.

Do czego służy 5G

Branża zastanawia się, w jaki sposób technologia 5G wpłynie na technologię transmisji strumieniowej. Aplikacje, które kiedyś były tylko science fiction - takie jak samodzielne prowadzenie samochodów i operacje chirurgiczne przeprowadzane zdalnie - staną się prawdziwym życiem, gdy 5G przejmie kontrolę.

Może minąć trochę czasu, zanim 5G stanie się powszechnie dostępne, ale jesteśmy podekscytowani możliwością zobaczenia, z jakiej technologii wynika.

 

CMAF

Format Common Media Application Format (CMAF) to nowy standard, którego celem jest zmniejszenie złożoności formatu wideo. Podczas gdy opracowanie specyfikacji odbywało się niemal z dnia na dzień, CMAF wciąż przyciąga rzeczywisty urok i długofalowe korzyści.

Funkcje:

  • Pojedynczy format: Przed CMAF protokół Apple HLS wykorzystał format kontenera strumienia transportowego MPEG lub .ts (MPEG-TS). Inne protokoły oparte na HTTP, takie jak DASH, używały fragmentarycznego formatu MP4 lub .mp4 (fMP4). Microsoft i Apple zgodziły się teraz dotrzeć do odbiorców za pośrednictwem protokołów HLS i DASH przy użyciu standardowego kontenera transportowego - ISOMFF w postaci fragmentarycznego MP4. Teoretycznie oznacza to, że dystrybutorzy treści mogą dostarczać treści za pomocą tylko kontenera .mp4.
  • Kodowanie kodowane: CMAF reprezentuje ogólnobranżowy wysiłek w celu zmniejszenia opóźnień z kodowaniem kodowanym . Proces ten polega na podzieleniu wideo na mniejsze fragmenty o ustalonym czasie trwania, który może zostać natychmiast opublikowany po kodowaniu. W ten sposób dostawa w czasie zbliżonym do rzeczywistego może nastąpić, a kolejne części są nadal przetwarzane.

Do czego służy CMAF

CMAF usprawni wydajność serwera dla obsługi większości punktów końcowych. Jednak dalsze dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców wymaga obsługi dodatkowych formatów wideo. Z tego powodu CMAF nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich.

 

Jak działa 4K

Rozdzielczość 4K opisuje liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie. Z grubsza 4 000 pikseli przechodzi przez szerokość ekranu podczas przesyłania strumieniowego w rozdzielczości 4K.

Ten ultra-wysokiej rozdzielczości format przebija standardy rozdzielczości, które pojawiły się przed nim. Cztery wyświetlacze 1080p mieszczą się w jednym tylko wyświetlaczu 4K.

Kto nie lubi poprawionej jakości obrazu? Twórcy treści i konsumenci szybko się do tego przyczynili. Ale podczas gdy usługi strumieniowania wideo na żądanie (VOD) dostarczają treści 4K od lat, adopcja pozostaje w tyle w świecie transmisji na żywo .

Dzieje się tak dlatego, że jednym z najprostszych sposobów zwiększania przepływności - lub szybkości transferu z serwera na ekran - jest strumień o wysokiej rozdzielczości. Bez wystarczającej przepustowości oglądanie wideo na żywo w rozdzielczości 4K było niegdyś marzeniem. Usprawnienia w zakresie łączności i opóźnienia mają zmienić to w 2019 roku.