FAQ

Zapotrzebowanie miejsca na serwerze - STORAGE

Rozmiar materiału video wynika z jakości i długości filmu. Te wartości są regulowane, zarówno w live stream w encoderze, jak również w oprogramowaniu do edycji wideo. Filmy w rozdzielczości 640x360 to optymalnie 800-1000kbps. Natomiast typowy materiał HD kodowany na poziomie 1500-4000kbps. Uwaga - HD to 720p (1280x720) lub 1080p (1920x1080). Bardzo dobra jakość, ale nie potrzebująca wielkiego pasma to 480p, czyli 854x480 przy bitrate ok. 1300kbps. Im wyższa jakość transmisji tym wyższa jakość obrazu.. tym większy plik wynikowy.

Jak dobrać bitrate do przekazu? Dla przekazów statycznych bitrate może być niższy od zalecanego. Czyli np. konferencje, tzw. "gadające głowy".
Dla dynamicznych przekazów bitrate powinien być nawet wyższy od zalecanego optimum. Przykładowo transmisje sportowe. Dla zwiększenia jakości stosuje się ilość jklatek na sekundę - 60kl/s. Wtedy bitrate musi zostać podniesiony, więcej niż standardowo zalecane.

A teraz praktyka:
1000 kbit / s, co odpowiada 7,5 MB na minutę >> 1 godzinę jest równoważne w przybliżeniu 0,5 GB
2000 kbit / s do 15 MB odpowiadają na minutę >> 1 godzina jest odpowiednikiem około 1 GB
4000 kbit / s odpowiadają 30 MB na minutę >> 1 godzina jest odpowiednikiem około 2 GB
7000 kbit / s odpowiadają 50 MB na minutę >> 1 godzina jest odpowiednikiem około 3 GB

Te informacje pozwolą zorientować się - ile miejsca potrzebujesz na swoje pliki.

 

FAQ

Czy potrzebuję umowę?

Nie. Wystarczy, że złożysz zamówienie na usługę drogą mailową. Jeżeli otrzymasz od nas potwierdzenie otrzymania zamówienia i FVProforma tzn. że usługa może zostać uruchomiona. Otrzymanie przelewu oznacza przyjęcie warunków świadczenia usługi.
Przed kolejnym okresem rozliczeniowym otrzymasz FVProforma. Opłacenie w terminie oznacza kontynuację. Brak wpłaty oznacza automatyczne zakończenie twojej usługi. Ponowne uruchomienie w kolejnych 30 dniach /od terminu nieopłaconej ostatniej FVProfrma/ będzie wiązało się z dodatkową opłatą - tzw. setup usługi.

Jeżeli potrzebujesz umowę na świadczenie usługi - warunki każdorazowo określane są indywidualnie.

Czy konto obsługuje jedną kamerę? Jedno konto = jedna transmisja?

Nie. W ramach konta możesz podpiąć tyle kamer IP na ile masz potrzebę. Np. konto dla 100 jednoczesnych połączeń - możesz podłączyć jedną kamerę IP i będzie ją mogło oglądać 99 odbiorców, lub .. podłączysz 50 kamer IP dla 50 odbiorców jednoczesnych.

U innych są osobo-minuty lub limit transferu. Co to oznacza?

Osobo-minuty to czas oglądania przekazu video realizowanego w miesiącu na danym koncie. Naprzykład: 10 osób ogląda przekaz video i każda z nich ogląda przez 10 minut to ruch wynosi 100 minut. Mając konto otrzymujesz np. 100 000 osobo-minut, ale.. także limit transefru. Wtedy może okazać się, że po wejściu przykładowego 1060 widza ..nic on już nie zobaczy gdyż wyczerpałeś swój limit transferu.
Do tego to co jest najważniejsze - wtedy nigdy nie wiesz ile zapłacisz za transmisję.
Stream360 oferuje konta w stałej cenie, bez względu na transfer. Masz ten komfort - znasz koszty utrzymania streamingu.

Kamera IP - jakie kryteria?

Wybór kamery IP należy do klienta. Kamera musi kodować obraz w H264, najlepiej wysyłając strumień po protokole RTSP. Jeżeli chcesz mieć dołączony dźwięk z miejsca transmisji przy pomocy kamery IP powinna produkować strumień audio AAC.
Nie zalecamy uruchamiania/realizacji transmisji przy pomocy kamer IP. One stworzone są do monitoringu! Potrzebują dobrego pasma do pracy. Świetnie spełniają swoją rolę jako tzw. punkty widokowe lub przy podglądzie przyrody.
Do realizacji transmisji najlepiej posłużyć się odpowiednim software lub (duże koszty) hardware.

Jakie ustawienia encodera?

Zalecamy wykorzystywanie Flash Media Live Encoder firmy Adobe /do pobrania na stronach www.adobe.com/ lub np. encoder Wirecast - płatny software, takie "małe" studio telewizyjne. Wirecast jako typowe amerykańskie rozwiązanbie sma podaje najlepsze ustawienia - możesz je modyfikować.

przykładowe dane dla encodera

Protokół: RTMP do strumieniowego przesyłania danych Flash
Kodek wideo: H.264, Main 4.1
Liczba klatek: 30 klatek/s
Częstotliwość klatek kluczowych: 2 sekundy
Kodek dźwiękowy: AAC-LC (wymagany dźwięk)
Współczynnik próbkowania dźwięku 44,1 KHz
Szybkość transmisji dźwięku: od 64 Kb/s stereo

Zamiast AAC możesz użyć mp3. Nasze serwery mogą transkodować audio do odpowiedniego formatu.

Time Shift - co to jest?

TimeShift pozwala na udostępnienie transmisji internetowej z jednoczesną możliwością "cofania" do wybranego momentu, wielokrotnego oglądania wybranych fragmentów transmisji na żywo, zatrzymania przekazu i ponownego uruchomienia od tego momentu.
Jak to wykorzystać? Np. sesje Rady Miejskiej odbywają się w ciągu dnia pracy. Mieszkaniec gdy już trafi przed monitor swojego komputera może obejżeć całą transmisję od początku choć w "realu" sesja za chwilę zakończy się. Może to zrobić nawet po jej zakończeniu.
Przykład drugi - miłośnicy podglądania zwierząt: mają możliwość wielokrotnego oglądania najciekawszych scen z podglądu. Mogą zobaczyć to co działo się np. w gnieździe gdy oni byli w pracy czy szkole.

SLA

SLA dla naszych serwerów utrzymujemy na poziomie 99%

 

 

Uruchomienie telewizji internetowej?

Telewizję internetową zrealizować musisz za pomocą odpowiedniej technologii. Elementy każdej telewizji internetowej to transmisje na żywo, VOD - archiwum, dystrybucja, zarządzanie treścią oraz aplikacje do kodowania przekazu emitowanego na żywo (wszelkie dostępne, płatne i bezpłatne).

Łącza to nie wszystko

Projektanci serwisów multimedialnych wykorzystują do przechowywania plików zwykłe serwery (do hostingu WWW) znanych dostawców. Jest to podejście błędne. Dystrybucja multimediów wymaga nie tylko pasma, ale także odpowiedniej wydajności. W przypadku wzrostu popularności serwisu wzrasta obciążenie wykorzystywanych maszyn i staje się konieczne użycie systemu dystrybucji treści. U większości firm oferujących streaming zwiększenie popularności Twojego serwisu łączy się ze zwiększeniem transferu danych, a co za tym idzie zwiększenie nakładów finansowych... U nas otrzymujesz produkt pozwalający utrzymywać stały koszt Twojego projektu.

Wydajność i niezawodność

System dystrybucji treści Stream360 składa się z serwerów zlokalizowanych w punktach wymiany ruchu. Serwery nie przechowują materiałów, wa wykorzystywane są jedynie do dystrybucji treści. Awaria pojedynczego serwera nie ma znaczenia dla całej infrastruktury, jego funkcje przejmują pozostałe serwery.

Obsługa wielu popularnych formatów

Stream360 pozwala na dystrybucję plików w różnych formatach. Obecnie najpopularniejsze (MP4) pozwalają na swobodne przeglądanie pliku na WWW oraz w popularnych urządzeniach mobilnych opartych o iOS czy Android bez konieczności pobierania go w całości przez odtwarzacz użytkownika.

Oszczędzaj

Dystrybucja poprzez Stream360 ze względu na skalę i architekturę jest też tańsza, niż zakup dedykowanego łącza internetowego, serwerów i oprogramowania. Za wykorzystanie systemu pobierana jest STAŁA opłata. Najważniejszą zaletą jest zwolnienie z konieczniości realizacji i utrzymania skomplikowanego systemu dystrybucji treści i umożliwienie skupienia się na realizacji projektu.

Wsparcie dla protokołów

Stream360 pozwala na streaming za pomocą różnych protokołów udostępniania treści. Wspierana jest transmisja danych za pomocą protokołów strumieniowania RTMP, (i pochodnych), RTSP/RTP, pobierania danych HTTP i pobierania progresywnego za pomocą HTTP.

Elastyczność i Kontrola dostępu

Stream360 pozwala na dystrybucję plików ogólnodostępnych oraz zabezpieczanych. Dodatkowo wyposażony jest w mechanizm autoryzacji dostępu do strumieni., który chroni przed uruchamianiem strumieni na nieuprawnionych adresach internetowych.

Korzyści dostawców
  • możliwość emisji treści w dowolnej jakości (w tym HD)
  • skalowalność i zwiększenie oglądalności
  • niskie koszty emisji
  • wsparcie dla WWW , iOS , Android , BlackBarry itd
Korzyści użytkowników
  • praktycznie brak buforowania
  • wysoka jakość
  • swobodny dostęp

 

Uruchomienie swojego kanału telewizyjnego.

Czego potrzebuję do uruchomienia Telewizji Internetowej?

Komputer, np. klasy PC z zainstalowaną kartą video oraz tzw. Encoderem (oprogramowanie wysyłające strumień audio/video na serwer).
Dobrej jakości łącze internetowe z UPLOAD min. 1Mb/s (przy 512Kb/s też będzie działać). Jakość łącza ma decydujące znaczenie dla możliwości Twojej Transmisji Internetowej - encoder produkując strumień zawsze robi to dynamicznie, czyli dobiera parametry tak, aby jakość obrazu spełniała wymogi jakie przed nim postawiłeś. To oznacza, że jeżeli np. wybrałeś bitrate 650kbps a twój kontent jest dynamiczny (wydarzenia sportowe, dużo ruchu, duzo zmian obrazów z kamer -źródeł obrazu) to encoder będzie produkował strumień od o. 400kbps do nawet 1500kbps, dopsowuje się do otrzymanych danych. To obciąża maszynę. Dlatego ważna jest jej moc obliczeniowa. Przy średniej klasy sprzęcie komputerowym, zalecamy wyłączyć opcje podglądu lokalnie, w encoderze. Przed właściwą transmisją sprawdź jak jest obciążona twoja maszyna w czasie produkcji strumienia.
Jeżeli stać cię na zakup encodera sprzętowego, to polecamy taki zakup. Wysokiej jakości to koszt od 10 tys. dolarów.
Tworzysz Telewizję? Zawsze rób swoje i nie myśl na tym etapie o streamingu (kamery, miksery itd.) do momentu podłączenia sygnału do komputera.

Składamy zamówienie. Po opłaceniu otrzymamy dostęp do serwera przez FTP - możemy wgrać swoje pliki audio-video do odtwarzania jako VOD lub w playliście (automatyczne uruchomienie w określonym przez nas czasie). Otrzymany plik konfiguracyjny (spakowany xml) zapisujemy na dysku lokalnym, rozpakowujemy. Uruchamiamy zainstalowany wcześniej encoder np. Flash Media Live Encoder /do pobrania ze stron Adobe/. Wybieramy w menu: File / Open Profile i wskazujemy rozpakowany plik "xml". Wczytujemy do FMLE. Teraz pozostało wybrać źródło obrazu (karta, kamera) oraz dźwięku (z reguły karta dźwiękowa). Wybierasz bitrate oraz rozdzielczość obrazu.
Uwaga - regułą jest wybór najwyższej rozdzielczości dostępnej w wybranym urządzeniu (karcie video) na tzw. wejściu (input size). Wielkość obrazu na wyjściu (Output Size) wybieramy w zalezności od mocy, możliwości komputera obsługującego streaming. FMLE oferuje możliwość uruchomienia streamingu z H.264, wybierz ten kodek. Standardowo możesz fonię uruchomić jako MP3. Jeżeli twój streaming ma być także odbierany w urządzeniach mobilnych (iOS czy Android) powinieneś zakupić kodek AAC do FMLE i zainstalować go. Możesz także zdecydować się na transcodowanie audio do AAC poprzez nasze serwery (zapytaj przy zakupie konta).